www.mamboteam.com
REKLAMA
Start arrow Filmy arrow KEVIN SMITH: Sprzedawcy (Clerks)
22.03.2018.
 
 
Start
News
Filmy
DVD
Sylwetki
Patronaty
Regulamin

Hasło?
KEVIN SMITH: Sprzedawcy (Clerks)

(18 głosów)
Redaktor: Verbal   
11.06.2008.
Debiut mistrza komedii Kevina Smith’a, opowiada historię jednego dnia z życia sprzedawców, pracujących w sklepie ogólno-branżowym i sąsiadującej z nim wypożyczalni kaset. Dante to z pozoru nieśmiały, kulturalny i nieco zdesperowany człowiek o wysokich ambicjach i marzeniach, nie potrafiący odnaleźć się w dorosłym świecie. Randall z kolei to wulgarny, ordynarny i pewny siebie mężczyzna epatujący seksem i perwersją na każdym kroku. Nie zapominamy również o najpopularniejszych i najbardziej kultowych „mendach sklepowych” – przesiąkniętym pornografią Jay’u i małomównym Cichym Bobie, którzy pojawiają się w każdym filmie Kevina Smith’a.

   

Ów film zawiera wszystkie cechy filmu Smith’a – jedność miejsca, w którym dzieje się akcja, wybitne dialogi, sympatycznych, realistycznych bohaterów, brak głębszej fabuły oraz oczywiście tony satyry i odniesień do rzeczywistości. Bohaterom nie przeszkadza, żeby porozmawiać sobie o ulubionych pozycjach, ukrytym sensie „Imperium Kontratakuje” czy wyższości „Dziwek z Komodo” nad „Ulubienicami Pańskimi 2”. Wpływa to oczywiście bardzo pozytywnie na wykreowany świat i przywiązanie do bohaterów – osobiście nigdy nie zapomnę Dantego, zawsze będzie dla niego specjalne miejsce w moim sercu, właśnie dzięki jego dialogom i monologom. Znacząco wpływa na klimat: brak muzyki, czarno-biały obraz i brak wyciszenia otoczenia – co chwilę słychać przyjeżdżające samochody czy zgiełk miasta.

   

W moim prywatnym rankingu Clerks znajduje się w pierwszej dziesiątce na pewno, jest filmem idealnym, bardzo zabawnym i w sumie w pewnym sensie dla mnie osobistym (też spędzałem w podobny sposób dniówkę w „Żabce”). Zrobiony za śmieszną sumę jest produkcją uniwersalną, widziałem go chyba z miliard razy – będąc smutny, wesoły, samotny, z kolegami, brudny, czysty czy zakochany – zawsze mnie bawi i podnosi na duchu. Gorąco polecam i gwarantuję dobrą zabawę...
ocena filmu: 95/100                                                                                 autor: Verbal

 tytuł oryginalny : Clerks
tytuł polski : Clerks - Sprzedawcy
reżyseria : Kevin Smith
scenariusz :
Kevin Smith
zdjęcia :
David Klein
muzyka : 
Scott Angley
obsada :
Jason Mewes,  Kevin Smith,  Jeff Anderson...

produkcja : USA 
rok produkcji : 1994
czas trwania : 92 min


 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Kategorie
Opisy
Recenzje
Partnerzy
.
 
Top! Top!